UX research for the online experience during the study choice process

Het internet is tegenwoordig de eerste stop voor iedereen die zich wil oriënteren op hogescholen en opleidingen. Van het scrollen door opleidingspagina’s tot het kijken van video's en het lezen van reviews; het grootste deel van het studiekeuzeproces vindt online plaats. Pas als de eerste indruk online goed is, wagen studiekiezers zich aan een bezoek aan de onderwijsinstelling om de sfeer echt te proeven. Het ultieme doel is natuurlijk dat ze de knoop doorhakken en zich met vol enthousiasme inschrijven.

Maar wat maakt dat een studiekiezer op een opleidingspagina direct op ‘aanmelden’ klikt, of juist snel weggaat? Om dat te ontdekken, lieten diverse hogescholen en universiteiten ons onderzoeken hoe studiekiezers hun pagina’s beoordelen. Daarbij keken we naar inhoud, lay-out, call-to-actions en hoe deze zich verhouden tot die van andere scholen. Door ons onderzoek werd direct een benchmark opgebouwd, waardoor de deelnemende onderwijsinstellingen met elkaar vergeleken konden worden.

Our approach

Voor dit onderzoek hebben we een User Experience (UX) onderzoek uitgevoerd. De doelgroep bestond uit havo en vwo leerlingen in leerjaar 4, 5 en 6 die een hbo of wo opleiding willen gaan doen.

De respondenten hebben deelgenomen aan een online onderzoek. Het onderzoek bestond uit het invullen van een online vragenlijst van ongeveer 25 vragen en het uitvoeren van een vijftal taken in een user experience tool. Hiermee zijn kwantitatief en kwalitatief onderzoek gecombineerd. In deze tool werd het gedrag op de websites van de hogescholen en universiteiten gemeten. Hierbij is zowel naar de subjectieve ervaring van de gebruiker van de website als naar objectieve UX data gekeken. Naast kwantitatieve inzichten is ook kwalitatieve feedback van de respondenten verzameld. In deze feedback konden zij hun suggesties en verbeterpunten delen.

"Het onderzoek sluit mooi aan op onze ambitie om veel meer datagedreven te werk te gaan bij het verbeteren van onze website. Weten hoe de websites van andere hogescholen presteren ten opzichte van de eigen website is natuurlijk van levensbelang om de concurrentiepositie te versterken. Vooral in deze tijd, waarin vrijwel elke hogeschool kampt met teruglopende studentenaantallen." - Marijn Willemse, Projectmanager Vernieuwing hva.nl

Results

Het onderzoek heeft inzicht gegeven in de gebruiksvriendelijkheid van websites van hogescholen en universiteiten. Op basis hiervan is advies gegeven waar hogescholen en universiteiten zich op kunnen richten voor een geoptimaliseerde online journey. Zo gaf dit onderzoek onder andere inzicht in waar gebruikers klikten en waar niet (heatmaps), het percentage deelnemers dat de juiste plek op de website wist te vinden (task completion rate), en het percentage dat verdwaalde (lostness). Ook is er inzicht verkregen in welk pad de studiekiezers afleggen om op een bepaalde pagina te komen (clickstream analyse), hoe lang het duurde om een bepaalde plek te vinden (tijdsduur), en in hoeveel klikken zij bij de juiste pagina terecht kwamen (aantal clicks).

Elke onderwijsinstelling ontvangt specifieke feedback, maar krijgt daarnaast ook resultaten uit de benchmark. Hierdoor kunnen de scholen hun resultaten in perspectief plaatsen en leren van bredere trends en inzichten.

Specialists who worked on this

We zijn een onafhankelijk onderzoeksbureau en gespecialiseerd in het verschaffen van inzichten op basis van marktonderzoek. Dit project is mogelijk gemaakt door een team van deskundige experts met uitgebreide kennis en ervaring op het gebied van marktonderzoek. Heb je vragen over dit onderzoek of ben je geïnteresseerd in hoe we kunnen helpen met een vergelijkbaar project, aarzel dan niet om contact met ons op te nemen. Wij denken graag met je mee!

See also

To give you a good idea of how market research works in practice and what it can deliver for you, we have put together a few interesting case studies. You may recognize some of the issues, for example, because you have encountered them within your own organization.

Back to overview

Insight into apprentice and contractor satisfaction for Bouwmensen

Insight into customer satisfaction with the Passend Lezen library service

Research into the wishes and needs of professionals and employers in LLO for Erasmus University Rotterdam (EUR)

Insight into the study choice journey of working people in the Netherlands for Leiden University of Applied Sciences

Leon <span>Geboers</span>

Leon Geboers

Client Consultant