80% van Generatie Z koopt wel eens iets bij buitenlandse webshops

De advertenties van webshops als Temu, Shein en AliExpress vliegen je om de oren. Deze platforms bieden een breed scala aan producten, waaronder betaalbare mode, accessoires en gadgets. Ruim de helft van de Nederlandse consumenten (54%) koopt wel eens iets bij deze webshops. Vooral onder jongere generaties zijn deze webshops populair. Zo koopt vier op de vijf consumenten uit Generatie Z (80%) wel eens bij een buitenlandse webshop. Ook millennials bestellen hier regelmatig (69%), terwijl babyboomers hier aanzienlijk minder gebruik van maken (26%).

Dit en meer blijkt uit de vierde editie van de Markteffect Koopkracht Monitor waarin onderzocht is in hoeverre het bestedingspatroon het afgelopen half jaar beïnvloed werd door verminderde koopkracht. In deze editie is de invloed van buitenlandse webshops ook onderzocht.

Hoe vaak bestellen Nederlanders?

Meer dan de helft van de Nederlanders (54%) geeft aan aankopen te doen via deze platforms. De meeste consumenten bestellen enkele keren per jaar (27%). Daarnaast bestelt 9% een paar keer per maand en 7% ongeveer één keer per maand. Een kleinere groep maakt zeer frequent gebruik van deze webshops: 3% bestelt meerdere keren per week en 2% zelfs dagelijks.

Zorgen en kansen

De invloed van buitenlandse webshops roept gemengde gevoelens op. Zo vindt 46% van de Nederlanders dat deze webshops zorgen voor oneerlijke concurrentie voor Nederlandse winkels. Daarnaast geeft 36% aan dat goedkope buitenlandse aanbieders hun kijk op prijzen in Nederlandse winkels hebben beïnvloed.

Tegelijkertijd ziet een deel van de consumenten juist voordelen. Zo koopt 30% bewust bij buitenlandse platforms om geld te besparen. Voor 22% helpen deze webshops zelfs om de koopkracht op peil te houden. Ook zegt 21% van de Nederlanders dat hun koopkracht door goedkope internationale webshops groter lijkt dan een paar jaar geleden. Onder Generatie Z is dit effect extra zichtbaar: binnen deze groep geldt dit zelfs voor 41%.

Onderzoeksverantwoording

Dit onderzoek is uitgevoerd door onafhankelijk onderzoeksbureau Markteffect onder een representatieve steekproef van 1.006 Nederlandse respondenten van 18 jaar en ouder. Het veldwerk is uitgevoerd in november 2025. Bekijk hier de volledige Markteffect Koopkracht Monitor en ontdek de belangrijkste trends en ontwikkelingen, in welke categorieën Nederlanders het meest besparen en welke invloed buitenlandse webshops hebben op de koopkracht.

Naar het overzicht

Bekijk ook

Wilt u meer weten? Hier vindt u nog enkele relevante nieuwsartikelen. Zo mist u niks meer van wat speelt in uw branche.

Terug naar het overzicht

Waarom kiezen consumenten écht voor jouw product? De waarde van een conjoint analyse

Markteffect en MVO: 2025 was een jaar vol impact

Nederlander wil nabestaanden niet belasten, maar legt uitvaartwensen nauwelijks vast

Bijna de helft van de Nederlanders (46%) merkt in het dagelijks leven de gevolgen van politieke beslissingen

<p>Patrick <span>Evers</span></p>

Patrick Evers

Client Consultant

Benieuwd wat we voor je kunnen betekenen?